Program

Liv i landet

Program

Lørdag d. 17. august 2019

Kl. 8.00 – 8.45   Indsyning af udstillerdyr                                

Kl. 10.00 Åbning v/ redaktør Sorø Avis Bjarne Stenbæk. Alle udstillere m/ dyr i ringen

Kl. 10.30 Veterantraktorer i ringen

Kl. 11.00 Jette Harder viser og fortæller om sit arbejde med hesten og dens velvære

Kl. 11.00 Gl. landbrug går i marken

Kl. 11.15 Tærskeværket går i gang

Kl. 11.30 Gamle danske husdyrracer præsenteres

Kl. 11.30 Hønseskidningskonkurrence på pladsen

Kl. 12.00 Frokost i kroen

Kl. 12.30 Præsentation af publikums hunde og kåring af miss/mr. Kongsgaarden

Kl. 13.15 Præsentation af kunsthåndværkere og kræmmere

Kl. 13.30 Der arbejdes på marken og tærskeværket går i gang

Kl. 14.00 Falkoner i ringen

Kl. 14.00 Broby spillemændene på pladsen

Kl. 14.45 Hesteshow v/Sort Guld

Kl. 15.00 Hønseskidningskonkurrence på pladsen

Kl. 15.00 klovnen Ibber optræder,

Kl. 16.15 Ringridning m/ traktor og hest

 

 

På pladsen er der yderligere : kørsel med hestevogn for publikum, lirekassefolket underholder, legeplads med hoppeborg, leg i korn, pedaltraktorer, sandkasse , børneaktiviteter- lav et ponpondyr, ansigtsmaling , mal på trædyr, lav popcorn.

Arbejdende værksteder, kræmmere, gammelt landbrug i arbejde, historisk miljø på den 4-længede museumsgård, dyrskuekro og kaffe/ kage telt med is/slik og vafler.

 

Gratis parkering. Entre kr. 50,-

børn u/ 12 år gratis

Søndag d. 18. august 2019


Kl. 09.45 Mønstringskonkurrence for udstillere

Kl. 10.30 Ringridning med traktor og hest

Kl. 11.00 Gl. landbrug går i marken

Kl. 11.00 Rosa og Lærke/Mamma Mia, laver Pas de Deux med deres heste

Kl. 11.00 Hønseskidningskonkurrence på pladsen

Kl. 11.15 Tærskeværket går i gang

Kl. 11.30 Gamle danske husdyrracer fremvises og bedømmes

Kl. 12.00 Frokost i kroen

Kl. 12.15 Præsentation af veterantraktorer

Kl. 12.30 Leg med dit dyr på forhindringsbane – for børn med mellemstore dyr –  

                 heste og raceudstillere

Kl. 12.30 Agility, garrocha og tricks v/Michelle Lindenskov

Kl. 13.00 Præsentation af de udstillede racehunde og publikums hunde

Kl. 13.00 Folkedanserne i den gamle have

Kl. 13.00 Gl. landbrug i marken

Kl. 13.30 Hesteshow v/Sort Guld

Kl. 13.30 Broby spillemændene spiller på pladsen

Kl. 14.00 Hønseskidningskonkurrence på pladsen

Kl. 14.00 Sofus laver sæbebobleshow og leger med børnene

Kl. 15.00 Tærskeværket går i gang

Kl. 15.30 Præmieoverrækkelse

Kl. 16.00 Liv i Landet takker af for i år