Program

                                   Program


                            Lørdag d. 18. august 2018



Kl. 8.00 – 8.45   Indsyning af udstillerdyr                                 


Kl. 10.00  Åbning v/ Gert Jørgensen, Borgmester i Sorø.  Alle udstillere m/ dyr i ringen


Kl. 10.30  Præsentation af  heste


Kl. 10.30  Rollespillerne går i gang


Kl. 11.00 Veterantraktorer i ringen


Kl. 11.15 Opvisning med hund v/ Benny Pedersen , Nyvang


Kl. 11.00  Gl. landbrug går i marken


Kl. 11.15  Tærskeværket går i gang


Kl. 11.30  Gamle danske husdyrracer præsenteres


Kl. 11.30  Hønseskidningskonkurrence på pladsen


Kl. 12.00 Frokost i kroen


Kl. 12.00 DCH Haslev giver opvisning


Kl. 12.30 Klovnen Tulle optræder + laver ballondyr på pladsen


Kl. 13.15 Præsentation af  håndværkere og kræmmere


Kl. 14.00 Falkoner i ringen


Kl. 14.00 – 16.00 Broby spillemændene på pladsen


Kl. 14.00  Der arbejdes på marken og tærskeværket går i gang


Kl. 14.45  Præsentation af publikumshunde og kåring af Miss/ Mr. Kongsgaarden


Kl. 15.00  Hønseskidningskonkurrence på pladsen


Kl. 15.30  Hesteshow


Kl. 16.15  Ringridning m/ traktor og hest


Kl. 16.50  Rollespillerne i ringen 



På pladsen er der yderligere : ponyridning, kørsel med hestevogn for publikum,  lirekassefolket underholder, legeplads med hoppeborg, pedaltraktorer, sandkasse , rollespil, børneaktiviteter- lav et sokkedyr , ansigtsmaling , mal på trædyr, bag pandekager , plant et flag.


Arbejdende værksteder, smeden fra Nyvang, kræmmere, gammelt landbrug i arbejde med selvbinder og gl. plov , historisk miljø på den 4-længede museumsgård , dyrskuekro og  kaffe/ kage telt med is og vafler. Gratis parkering .



Entre kr. 40.- børn u/ 12 år gratis.




                            Søndag d. 19. august   2018  

       


Kl. 9.45  Mønstringskonkurrence for udstillere


Kl. 10.15  Præsentation af heste på pladsen


Kl. 10.35  Præsentation af veteranbiler


Kl. 11.15  Tærskeværket går i gang


Kl. 11.00  Gl. landbrug går i marken


Kl. 11.00  Tryllekunstneren


Kl. 11.00 Hønseskidningskonkurrence på pladsen


Kl. 11.30 Gamle danske  husdyrracer fremvises og bedømmes


Kl. 12.00  Frokost i kroen


Kl. 12.15  Præsentation af veterantraktorer


Kl. 12.30  Leg med dit dyr på forhindringsbane – for børn med mellemstore dyr –                     heste og raceudstillere,                 Agility


Kl.13.00  Præsentation af de udstillede racehunde  og publikums hunde


Kl. 13.00  Folkedanserne i den gamle have


Kl. 13.00 Gl. landbrug i marken


Kl. 13.30- 15.30  Broby spillemændene spiller på pladsen


Kl. 13.30 Rollespillerne i ringen


Kl. 14.00  Hønseskidningskonkurrence på pladsen


Kl. 14.00 Hesteshow


Kl. 15.00  Tærskeværket går i gang


Kl. 15.30  Præmieoverrækkelse


Kl. 16.00  Liv i landet takker af for i år